2017. gada 30. janvāris

ИДИОТЪ, NT, 30. janvāris

Vispirms par Nastavševu: trakoti intersanti būtu paskatīties, kas viņam iekšā un ko viņš ēd brokastīs. Ka tik nebūs vadiņu jūklis, mikroshēmas & daži zobrati. Un mēļas tabletītes. Nu, nevar būt, ka viņš no šis pasaules! Ja nu vienīgi zilganas interlūdijas ar vīriešiem triko (Znotiņa=puteņa uzskrējiens TUMŠAJĀS ALEJĀS un Sāmīša tingeltangeļa gabals CEĻOJOŠAJOS PELDOŠAJOS I) ir kā vāra saikne.
Divas lietas, kas uzkrīt viņa izrādēs (izņēmums ir CERĪBU EZERS, kas, manuprāt, ir smags Nastavševa kā dramaturga zaudējums Nastavševam kā režisoram; noskatīties & pēc iespējas drīzāk aizmirst!): pilnīgi nekā nejauša un bez sviedru smakas. Un viņa slieksme būt arī savu izrāžu scenogrāfam, gaismu & kostīmu māksliniekam un mūzikas autoram kaut kādā ziņā tuvina Nastavševu Wāgneram un viņa Gesamtkunstwerk konceptam. Cik dzirdēts par dažādu izrāžu asiņainu iestudēšanas, kuras gaitā Nastavševs nogalina aktierus, lai iegūtu ideālas marionetes (ideal puppet - Edward Gordon Craig), kas īsteno režisora ieceres bez savas personības uzslāņojuma. Jautājums, cik ilgi tā var turpināties, jo no nepārtrauktas cīņas cilvēkam (skat. pirmo rindkopu) agrāk vai vēlāk jāsaiet sviestā. Vai arī tas vienkārši apnīk. (Atceros laikus pirms gadiem divdesmit, kad vācu tantuki šausmās no Ešenvalda mūzikas skrēja laukā no Cēsu sv. Jāņa baznīcas. Augot vidukļa apkārtmēram, mūzika kļuvusi rimtāka & rimtāka un nu vieno visu tautību tantukus. UNITED COLOURS OF SECOND-HAND).
(tbc)

2017. gada 28. janvāris

ПРО ЛЮБОВЬ, Annas Melikjanas filma

Droši vien nevarētu teikt, ka esmu pēdīgā nelaimes čupiņa šajā pasaulē; tik un tā vakarnakt (2016. gada 23. septembrī) no Splendid Palace izgāju daudz laimīgāks, nekā biju tur iegājis (laimes (& Wāgnera!) laikam nekad nevar būt par daudz :D), un tam cēlonis - Анна Меликян.
Turklāt uz liela balta ekrāna, bez popkorna un ar publiku, kura veda sevi gluži kā dievkalpojumā.
Maz ticams, ka filma (ПРО ЛЮБОВЬ) vēl kādreiz Rīgā būs skatāma tādā veidā, tāpēc pielikumā saite. Pēc kāda laika tā, iespējams, vairs nedarbosies (tā ar saitēm mēdz notikt!). Tad meklējiet paši.

Citi Karpati (2016. gada Annas dienā)

(sens texts no WhatsApp)

Pēc divu dienu ceļošanas beidzot esmu kalna pakājē. Rīt trausīšos augšā Pipā Ivanā (2020 m), pēc tam citas virsotnes, tostarp arī Ukrainas augstākajā - Hoverlā (2061 m). Esmu pa šīm vietām staigājis pirms 42 gadiem kopā ar vecākiem.
Bet nu par šodienas piedzīvojumiem.
No rīta trīs stundas pastaigājos pa Ivanofrankivsku (poļu laikā saukta par Staņislavovu), nopirku dažas necilas pastkartes & daudz izcili skaistu marku (ar pilnu atbildību varu teikt, ka nevienai citai valstij tik skaistu nav!), ieēdu boršču & divējus vareņņikus (ar biezpienu & plūmēm) un plkst. 12.30 sēdos mikriņā (120km/3h/2,5eiru) uz Gucuļzemes (Гуцульщинa) galvaspilsētu Verhovinu.
Ivanofrankivska ir mazītiņa lielpilsēta - izmērā kā Liepāja. Tīra, nesteidzīga, saglabājies daudz poļu laika ēku. Ja kādreiz gadīsies būt šajā pusē, priecāšos iegriezties vēlreiz. Visu ceļu nosēdēju priekšējā sēdeklī atkārušos apakšžokli.
Verhovina arī jauka un tīra. Ieradies, tūliņ nopirku autobusā biļeti uz galamērķi Šibeni (Шибене). Pastaigaju brītiņu, atradu kafejnīcu ar bezvadu tīmeklī, īsinot laiku, ieēdu gardu baraviku zupu, iedzēru dažas lieliskas kafijas (šķiet, vienīgā sū**gā Karpatos atrodama mīļajā viesnīcā Siņevira pārejā) & uzrakstīju pāris pastkaršu. 
Desmit minūšu pirms autobusa atiešanas (ir pieredze: reiz dzinos par agru aizbraukušam autobusam ar taksi pakaļ) biju autoostā. Tranzīta autobuss, tāpēc īpaši nesatraucos, kad tas laikus nebija parādījies. Stundas ceturksnī pēc paredzētā atiešanas laika (5.50pm) tomēr gāju uz kasi skaidroties. Izrādās, reiss atcelts. Atdevu biļeti & prātoju, ko tālāk. Līdz Šibenei ap 30 km. Nolēmu - iešu kājām un stopošu. No autoostas tobrīd devās ceļā mikriņš uz Ivanofrankivsku, iekāpu tajā un pabraucos kādus 5km līdz vietai, kur nogriežas (strup)ceļš uz Šibeni. Izkāpām savs desmits ļaužu; sapratu, ka lēnākajam vislielākās izredzes ko nostopot, bet par galīgu smilšumaisu (skrējēju žargonā sandbag - tāds, kas distances sākumā taktisku apsvērumu dēļ taupās) ar' negribēju būt, tāpēc aizlēkšoju visiem pa priekšu. Nogāju kādus 4 km, bija dažas mašīnas, bet neviena neapstājas: dažas tāpēc, ka pilnas, dažas tāpēc, ka biezas, vēl citas radīja, ka tūliņ nogriezīsies. Un tad - balts Ford Transit mikriņs, gluži kā Dieva/dievu sūtīts. Izrādās, gaidītāji, uzzinājuši par ķibeli, zvanījuši mikriņa īpašniekam Mihailo, lai glābj. Mihailo arī glābis. Sākumā bijām kā siļķes mucā, bet - kā krievi sāka - в тесноте, да не в обиде. :) Ar laiku pat tiku sēdēt - blakus Mihailo. Visu ceļu skatījos, vai kur neredzēšu uzrakstu вiльна комната, bet nekā. Tad vērsos pie sava glābēja - varbūt viņš zina kādu vietu, kur pārnakšņot. Mihailo tūliņ pagriezās atpakaļ un vaicāja kādam vīram vārdā Ivans, vai ņemšot ceļinieku pie sevis. Kāda runā, teica Ivans, un es domās laidos tādā kā Elektras triumfa dejā pēc tēva nāves atriebšanas. Kad bijām nonākuši Šibenē, samaksāju Mihailo trīstik, cik būtu maksājusi autobusa biļeti un nopirku kārtējo Saules lolotu tomātu (0,40 eiru/kg) devu. Tikām robežsargi bija mani piereģistrējuši (tur postenis) - ha, ha, viņiem pietika ar ID karti, atļāva pasi somas dziļumos nemeklēt.
Mans glābējs, kurš bija uz brīdi pazudis, bija atkal parādījies un māja, lai nākot uz mazmazītiņu namiņu. Izrādījās, ka tas ciema barčiks. Nezinu, kurš bija ierosinājis, bet četratā (vēl bija Ivana sieva Marija) izkodām vienu polšu. Я - малопющий (как пю, всё мало ;D), bet šī nudien nebija tā reize, kad atteikties. Uzkodās bija Marijas siets siers - baigi labais! Kad brauciens bija atzīmēts, devāmies uz Ivana & Marijas namiņu augstu nogāzē. Pa ceļam bija pārkāpjami daži žogi, kam abas pusēs tādi kā soliņi - aitas laikam nespēj iemācīties tikt tādiem pāri.
Namiņš jauks, spīd & laistās, ūdensvads, elektriskā plīts utt. Biju iecerējis pāris tomātu vakariņās, bet kas tev deva - viņu vedekla uzkrāva tāāāādu kaudzi makaronu ar rīvētu pašu (citādu!) sieru, ka vēders tagad trīs dienas pa zemi vilksies. Vakariņas arī neiztika bez... - jūs jau paši saprotat, bez kā. На корне.
Man ierādīja priedes dēļiem apšūtu istabu pa visu otro stāvu - ar savu vannnasistabu & milzīgu vismaz trīsvietīgu matraci uz grīdas. Kā saprotu, viņi laiku pa laikam kādu izmitina.
Tālrunim nav zonas, un neķer arī nevienu bezvadu tīmekļa punktu, tāpēc manu garadarbu saņemsit neparedzamā nākotnē.
P.S. Kad nebiju vairs pie skaidra prāta, pamanīju līdzās robežsargu būdiņai tumšzilu trešo GOLFu ar Latvijas numuru FU****. Nolēmu, ka tā to nevar atstāt: izraku no somas neaprakstītu pastkarti, uzšņāpu skaidrā latviešu valodā Lielais brālis Jūs vēro & šifrēti savu tālruņa numuru un aizliku pastkarti aiz logu tīrītāja. Visiem zināms, ko izjūt likumpaklausīgs latviešu autovadītājs, ieraudzījis A5 formāta (pastkarte gan mazāka, bet vai tad pa gabalu tik labi redzams!?) lapiņu uz vējstikla. Turklāt latviešu valodā Ukrainas nekurienē. Ja uznāks žagu lēkme, zināšu, no kā.

Львiв да Киïв

Mazs tekstiņš par Ļvivu un Kijevu krievu draugiem 2016. gada augustā

Привет!
Львiв действительно жемчужина: полутора века (до 1918) была австрийской территорией, между войнами - третьим по величине городом Польши. Потом в следствии пакта Молотова-Рибентропа попала в Союз (также как Балтийские страны). При всей их бедноте город ухожен. Если у них было грошей как в Австрии, Видень (который мне тоже очень, очень нравится) остался бы позади.
Город не потерпел в последней войне, в следствии нет безвкусных добавок. Вся историческая часть в брусчатке. Бывал там много раз: и в советское время, и теперь, и всегда восхищался. Точно намного милее Риги. Много парков, почти все улицы с деревьями.
МАУ в сентябре начинает полёты Вильнюс-Львiв три раза в неделю. Под 6000 RUB туда и обратно.Точно знаю, что не удержусь. ;)                       
                     
Un par Kijevu
B Киïве всё слишком большое; наверное, синдром столицы (или власти) - заставить людей почувствовать себя маленькими и беззащитными.
Город сильно пострадал в последней войне, восстановили, как (не)умели. Много ужасных стеклянных многоэтажек. Когда строили, не подумали, как мыть снаружи будут (как новое здание Мариинского; чтобы из внутри не так видно было, фоаье - блин, как это пишется? - Стравинского завесили шторами ;)). В Киïве точно не осознали, что хорошая архитектура стоит хороших грошей.
У меня было около 7h между полётами; провёл в центре около четырех. Нашёл и оперу (по виду 1880е); здание интересное, но меня дрожь берёт от покрашенной кладки (кирпичей).
Зарегистрировался на полёты в предыдущий вечер в сети, и посадочные карты были в телефоне. Когда подошёл к выходу на лiтак, сотрудница сообщила, что меня пересадили, нашла пустой бланк карты и на нём написала 2А. Так смешно: не имени, ни номера полёта, всего лишь 2А. (Если у меня была бумажная карта как у 98% пассажиров, исправили бы там).
А это оказалось в бизнес классе. Как заметил, лiтак был забит до последнего места, и я каким то образом оказался избранным. ;) На халяву и уксус сладкий. ;D Накормили & напоили за свой счет, хотя покупал билет по дешёвке (VNO-KBP-IFO & LWO-KBP-VNO за ~7500 RUB). Пролетели над Чернобылем (капитан объявил, фотка), перед посадкой сделали полный круг (чувствовалось; потом смотрел в flightradar24.com).
B Вильнюсе поехал в центр (поездом от аэропорта до главного вокзала 7 min; не знаю другого города, где так близко), купил в телефоне билеты на SimpleExpress и в три часа утра был в Риге. Классная поездка была. :))))

Видень - Vīne, 6000 RUB = 80 eiru.7500 RUB = 105 eiras 

Karpati, desmitā diena (24. janvāris)

Pekelītes iepriekšējā vakarā neesmu izkrāmējis, ātri sapošos un bez desmit sešos sēžos Ksenijas izsauktajā taksī. Viens, divi un lidostā. Tablo vēstī, ka izlidosim deviņos, t.i., ar divu stundu kavēšanos. Reģistrācijā uzreiz iedod brokastu kuponu (~4 eiras; ir dzirdēti briesmu stāsti par airBaltic, kurš Rīgā dodot par divarpus eirām - par to vienīgi pudelīte minerālūdens iznāk), jo kavēšanās paredzama ilgāka par divām stundām un МАУ noteikumi visai līdzinās Eiropas Savienības regulai 261/2004. Ar dubultu espresso & ne pārāk gardu strūdeli (Karpati mani izlutinājuši!) gana, jo ēstgriba vēl lielāka guļava par mani.
The eagle is taxiing
Skatos flightradar24.com, ka putniņš ceļā pie mums; izmet pāris loku virs Ternopoles un 8.50 the eagle has landed. Mūs sasēdina, un drīz vien esam ceļā uz KBP. Ja viss būtu noticis pēc saraksta, būtu aizbraucis uz pilsētas centru (30 km), bet tagad nolemju palikt lidostā. Uzrakstu beidzamās pastkartes, atdodu uzziņu kundzei, jo pastkasti viņi vēl joprojām nav uzlikuši ne zemes (land side), ne gaisa pusē (air side).
Ļitakā uz Rīgu (Embraer 190 – man dikti tīk!) aizpildīta kāda piektā daļa vietu (viņiem noteikti vienošanās ar sū.. airBaltic, jo no Kijevas var lētāk aizlidot uz Vīni nekā uz Rīgu, par Viļņu nemaz nerunājot). Izskatās, ka esmu aizmirsis adījuma raksta zīmējumu iepriekšējā ļitakā. Ai, ai, ai, sen vairs nevaru iedomāties lidošanu bez adīšanas. :) Izlidojam laikā, pusotra stunda, un esam RIX. Vēl viena, un esmu Sarkandaugavā.
Vēlreiz paldies Lilijai par pamudinājumiem rakstīt & rūpēm par puķēm. :)
P.S. Adījuma raksts atradās bikšu aizmugurējā kabatā. :D

Karpati, devītā diena (23. janvāris)

Iespaidu & laimes nogurdināts, novalstos pa gultu līdz deviņiem. Sapakoju mugursomu, ieturu laiskas brokastis ar beidzamajām patkartēm, izeju atvadu pastaigā pa pilsētu, nopērku vēl dažas pastkartes (nākamajai reizei) & markas (aizaizaiznākamajai). Temperatūra ap nulli, miglains, slapjš un slidens – lai ne tik ļoti žēl braukt prom.
Franko (ne ģenerāļa!) parka žogs
Laiks doties uz lidostu. Iekāpju 9. trolejbusā, pabraucam pāris pieturu, un tad trolejbuss vairs nekust. Paraugos – priekšā vēl vairāki. Mudīgi lecu ārā & ķeru taxi, jo kā allaž esmu paredzējis ierasties lidostā 3 min pirms iekāpšanas sākuma. Taxists pastāsta, ka pilsētā reižu pa reizei apraujas elektrība, un tad visi tramvaji & trolejbusi stāv. Lidosta nav tālu, un brauciens maksā tik, cik Rīgā iesēšanās taxī.
Atmīnēšana 30 sec laikā (nevaru ciest lidostas, kurās drošības arkas noregulētas tā, lai reaģētu uz kurpšņoru caurumu metāla gredzentiņiem), un ar dažiem soļiem esmu pie iekšzemes lidojumu izejām. Drīz paziņojums, ka Austrian lidojums uz Vīni atcelts. Dīvaini, bet pie izejas nav arī МАУ ļitaka ar dzeltenzilu asti 🇺🇦. Paskatos flightradar24 lietotnē – šis griež jau kuro riņķi pusotra kilometra augstumā virs Ļvivas. Nu, jā, migla!
Pēc minūtēm četrdesmit redzu, ka gaisa kuģis devies atpakaļ uz Kijevu, bet pie izejas neviens neko nesaka. Beidzot paziņojums, ka lidojums atcelts un tie, kas vēlas, var saņemt naudu par biļetēm atpakaļ vai mainīt tās uz tuvāko piejamo lidojumu. He, he, no manis tik viegli vaļā netiks: lidojums LWO-KBP-VNO beidzas Eiropas Savienībā, tātad uz to attiecas Regula 261/2004 par gaisa pasažieru tiesībām. Saprotu, ka tagad run, rabbit, run, un metos uz biļešu kasi izlidošanas zālē. Fu, esmu rindā ceturtais; nabaga darbiniecēm divatā nāksies tikt galā ar simt neapmierinātu pakšu (pax – saīsinājums no passenger), un katrs nākamais būs ilgās gaidīšanas vairāk saērcināts par iepriekšējo. (Reiz Neapolē trīs stundas nostāvēju līdzīgā rindā starp nepārtraukti tērgājošiem itāļiem, un kopš tā laika man vislabāk tīk beigti itāļi). Un visiem vietu nākamā rīta lidojumā uz KBP noteikti nepietiks. Vismaz bezmaksas matu krāsa viņām no lidsabiedrības par tādu varoņdarbu pienāktos. Iešaujas prātā, ka varētu pavilkt deķi mazliet uz savu pusi: nevainīgi pavaicāju, vai Viļņas vietā mani nevarētu aizlidināt līdz Rīgai. Neticami, bet vēlme mirklī piepildās, it kā būtu to paudis zelta zivtiņai, ne МАУ kasierei. Pavaicāju arī par viesnīcu, bet bet nekādu prātīgu atbildi nesaņemu. Lai – zinu, ka jāvāc čeki par attaisnotiem izdevumiem (nakstmītnēm, ēdināšanu, taxi utt.) un vēlāk jāiesniedz apmaksai. Un bēniņu hostelis ar trim istabām, kopēju virtuvi un vannastistabu, kurā var balli rīkot, man tīk labāk par daudzām zvaigznēm, kur pa sulainim priekšā & pakaļā.
Rezervācijas izdruku rokā pārlaimīgs kāpju trolejbusā atpakaļ uz centru. Re, kā Ļviva negrib mani atlaist! :) Zinu, ka mana istaba šonakt nav aizņemta, apteksne Ksenija arī neticamā kārtā turpat, turklāt palīdz pasūtīt man rītrītam taxi uz lidostu. Būs otrais mēģinājums: dzirdēju, ka kāda angļu dāma lidostā klāsta savien ceļabiedriem, ka migla izklīdīšot tikai rīt pret vakaru. Lai – tagad par manu uzturēšanos Ļvivā maksā МАУ.
Jā, zīdainis neatbraukdams gan ne mazums piedzīvojumu zaudējis!
P.S. Vislabākais manā dzīve pilnīgi noteikti nāk no Lilijas – viņa laipni apņemas aprūpēt manas mīļās istabas puķes, kamēr saimnieks pasaulē, piesakās pie ne pārāk izdevušamies cepurēm un – galvenais – lēkājot, plaukšķinot & saucot: Gribu vēl! Gribu vēl!, liek man rakstīt šī stāsta turpinājumu.

Karpati, astotā diena (22. janvāris)

Nekā daudz – vakarā pēc teātra izmazgāju vešiņas; tagad jāgaida, līdz vienīgās bikses izžūs. Ap pusdienlaiku izvelkos laukā & dodos uz Pinzdeļa (Johann Georg Pinzel, 1715/25-1761; vācu-poļu tēlnieks) muzeju, kas iekārtots bijušā baznīcā līdzās Ļvivas vecpilsētai. Pindzelis bijis tikpat neiederīgs savā laikā kā, piemēram, Karavādžo, Lorenss Stērns vai Džezualdo savējā, - no viņa koka skulptūru plandošajām drānām strāvo tāda ekspresija kā no itāļu futūristu gleznām. Man par apbēdinājumu, lielākā daļa skulptūru aizceļojušas uz izstādi Apakšējā Belvederē, Vīnē. Nekas, martā būs atpakaļ, un būs iemesls aizbraukt uz Ļvivu vēlreiz.
Pēc sešiem vakarā - ne, ne!
Uzkāpju Augstajā pilī – nosaukums maldinošs: pils pakalna galā patiesi kādreiz slējusies, bet nopostīta. Tagad tās vietā prāvs konusveida paaugstinājums, no kura virsotnes pārredzama vai visa pilsēta. Šodien apmācies & dūmakains, tāpēc skats nav pārāk krāšņs. Kāpju lejā & pie viena no daudzajiem suvenīru tirgotājiem nopērku magnētiņu ar uzrakstu ПIСЛЯ 18:00 ХАРЧI НЕ ВИДАВАТИМЫТЬЯ un nosvītrotu skaitli 18:00 sarkanā riņķī. Nu gan būšu slaids kā Ida Rubinšteine Serova gleznā. ;D
Vakarā vēl viena izrāde – tā paša teātra mazajā zālē Kafkas PĀRVĒRŠANĀS, iestudēta kā pantomīma. Izrāde svaiga, un zālīte pilna; vēl vairāk – aizmugurē nolikti divi parasti koka soli, lai būtu iespējams satilpināt vairāk skatītāju. Biļete 1,70 eiru, un atkal visi mēteļos.
Man ļoti, ļoti patika: asprātīgi iestudēts, un pieci jauni aktieri spēlē patiesi dedzīgi. Spēles telpa – gulta, galds, pāris krēslu un plāna vidū durvis, kas apzīmē ieeju Gregora istabā. Un no nospeķotas sienas visos noraugās šķībi piekārta Kafkas ģīmetne.  Pazuduši vairāki mazsvarīgi tēli, toties parādījusies Gregora ēna (alter ego? – viņa loma man nepavisam nebija skaidra) melnā triko. Īpaši iespaidīgs skats, kur ģimenes locekļi ar krēsliem un slotām dzen Gregoru viņa istabā, bet viņš izvairās – īpaši palēnināts slow motion ar atbilstošu elektronisku mūziku.

Karpati, septītā diena (21. janvāris)


Šodien iešu uz brīvdabas muzeju. Tas atrodas uz liela pakalna pilsētas vidū – tā paša, kur Augstā pils (skatu laukums), un esmu reiz pilnīgi nejauši tur bijis: pirms pāris gadiem biju izgājis paskriet pa Ļvivu, skrēju, protams, pa pakalnu (vienīgais mežs tuvumā), trāpīju uz kādas taciņas gar žogu, žogs kādā vietā bija izgāzies (kā veca sēta ;D), un es turpināju žoga otrā pusē, jo tur skaists celiņš. Kad redzēju pirmās mājas & muzeja apmeklētājus, sapratu, kur atrodos, bet atpakaļ negriezos. Pie izejas neviens mani nepūlējās apturēt, un tā biju muzeju pa zaķi ar vienu aci redzējis.
Pa ceļam iegriežos dažās grāmatnīcās vecpilsētā un pārbaudu, vai tur tiešām var dabūt galushki.com pastkartes, kā teikts izdevniecības tīmekļa vietnē. Visai trūcīgi. Viņu pastkartes pamanīju – tās nemaz nevar nepamanīju! – kaut kad Kijevā. Man traki tīk – tādas, ar прикол-u; piemēram, KEEP CALM & TRAVEL TO UKRAINE. Tie, kas saņēmuši no Ukrainas, pas’tieties, visticamāk būs galushki.com.
Uz muzeju eju kājām, kādi trīs kilometri. Priecājos par aizpagājušā gadsimta ēkām, starp kurām tomēr vietumis arī pa mūsdienu ārprātam iecelts. Kādā vietā pie atkritumu konteineru nojumes milzīgs kalns ar atkritumu maisiņiem – kā Neapolē laikos, kad tur atkritumu savācēji streikoja. Jāpiebilst, ka Ļviva ir tīra & kārtīga pilsēta; ne salīdzināt ar mīļo Sarkandaugavu. Laikam namu pārvalde ar pašvaldību nav kaut ko sadalījušas.
Klāt arī muzejs. Nopērku biļeti par vienu eiru un piedevās dabūju arī muzeja shēmu. Liels! Un sadalīts vairākās daļās – katram Karpatu novadam sava. Temperatūra ap nulli, retām sīkām pārslām snieg, bet zem kājām nekūst. Kolekcija varena, tomēr iespaidi no Užgorodas mazā brāļa spožā Saulē daudz spilgtāki.
Neaizmirstiet kompostrēt!
Izstaigāju visu; daudz māju vaļā, un uzraugi (bez papildu maksas) gatavi ierādīt kādu senu amatu – pīšanu no salmiem, aušanu, linsēklu eļļas spiešanu. Adītmācību gan neviens nepiedāvā – žēl. Droši vien pirksti stingst tādā laikā. Vairākām ēkām uz baļķiem atstāti pārvešanai paredzētie numuri (kādreiz ar roku rakstīti, nesenāk atvestām - mazas alumīnija plāksnītes). Inčīgi! Pavadu muzejā kādas trīs stundas. Pāris kilometru no turienes Ličakovas kapsēta – apmēram kā Rīgas Meža kapu VIP daļa (Mākslinieku kalniņš). No rīta tā kā grasījos doties arī turp, bet esmu maķenīt nosalis un nolemju kapus atstāt citai reizei. Pirmoreiz tur biju, pateicoties profesoram Saliņam: viņš ne tikai meža kaķus un pludināšanu mums Karpatos rādīja!
Atrodu tramvaja pieturu & dodos mājās. Ievēroju, ka tramvajā katrs kompostieris un statnis, uz kura tas stiprināts, ukraiņu tautas rakstiem izrotāts. Jauki! Droši vien skolasbērni.
Vakarā teātris – Ļesjas Ukraïnkas teatrī kāda mūsdienu autora luga VAROŅIEM SLAVA (СЛАВА ГЕРОЯМ) – par slimnīcas palātā satikušamies večukiem, kas Otrā kara laikā karojuši katrs savā pusē: viens pie krieviem, otrs – Ukrainas neatkarības armijā (бендеровци). Turēšanās pie dzīves uz skatuves nepavisam nav my cup of tea, tomēr interesanti. Biļete 1,30 eiru (kino esot dārgāks!). Kad vaicāju pēc garderobes, man atsaka, ka lai ejot vien zālē jaciņā, jo karsti nebūšot. Tā arī ir: pirmo pusi nosēžu džemperī, bet tad paliek vēsi. Ir valstis, kur kultūrai klājas vēl plānāk nekā Latvijā.
Pie mums būtu skaidrs, kurš – labais, un kurš – ļaunais. Ukrainā nav tik vienkārši, jo Otrā kara laikā valsts neatkarību nav zaudējusi (bija Padomju savienības sastāvā jau pirms tam), un arī ukraiņiem līdz nesenam laikam dzīve ar krieviem patikusi labāk nekā ar poļiem (līdz Otrajam karam Rietumukraina, tostarp Ļviva, bija Polijas sastāvā). Kā noprotu, poļu pani ne pārāk labi izturējušies pret ukraiņu bauriem, tāpēc pēc kara no Padomju savienībai pievienotajām teritorijām teju visi poļi padzīti.
Izrāde ukraiņu valodā (vienīgi medicīnas māsa ar visiem runā krieviski – arhetips?), bet saprotu kādas divas trešdaļas, pārējo nojaušu. Ļesjas Ukraïnkas teātris tāds kā dumpinieks starp citiem Ļvivas teatriem. Pērn skatījos tur rokoperu HERODS – vareni! Kopš tā laika gan galvenais režisors esot padzīts. Šā vai tā, bet man patika. Bija kāda intermēdija ar deju, kurā divas lugas varones bija pārtapušas par Ukrainas un Eiropas (Vācijas?) alegorijām. To gan nesapratu un pēcāk neatradu neviena, kurš būtu izrādi redzējis un varētu paskaidrot.
No teātra līdz hostelim stundas ceturksnis kājām.